Friday 22 February 2013

Graz - Österreich (Austrija) 1.deo

Graz - Österreich (Austrija) 1.deo

                Da je za mene 2012a godina bila i više nego uspešna govore mnogobrojni osvojeni planinski vrhovi, pečati u pasošu, fotografije, razglednice... Samo Austriju sam posetio tri puta u toj godini i redom ću vam opisati moja putovanja u ovu zemlju i moje utiske, impresije, iskustva.
Moj otac radi u Austriji odnosno u Gracu već više od dvadeset godina te sam stoga imao besplatan smestaj, hranu i ostalo, što je i logično. :)
                Za sam početak priče ispričaću vam nešto što morate da znate o Gracu i Štajerskom delu Austrije. Grac je drugi grad po veličini u Austriji i glavni grad austrijske savezne pokrajine Štajerske. Smešten je na reci Muri koja je nekada bila značajni privredni faktor. Nalazi se na svega 70ak Km od slovenskog grada Maribora. 
             Kada kažete Grac ono što Vas prvo podseća na ovaj grad jeste deo života koji su naši najpoznatiji naučnici proveli ovde studirajući. Setimo se da je Vuk Karadzić boravio u Gracu i Beču. Nikola Tesla je studirao na tehničkom univerzitetu u Gracu i bio jedan od najboljih studenata, sve dok se posle završene prve godine studiranja u Gracu nije posvadjao sa profesorom tog fakulteta jer se ovaj nije slagao sa Teslinim idejama. Zatim Ivo Andrić koji je studirao slovensku književnost na fiozofskim fakultetima u Zagrebu, Beču, Krakovu i Gracu u kome je i odbranio svoju doktorsku disertaciju. Takodje ono što je još zanimljivo jeste da je poznati holivudski glumac, nekada bodibilder a do skora i guverner Kalifornije, Arnold Schwarzenegger, rodjen takodje u Gracu 30.07.1947. gde je živeo do svoje 20e godine. Inače ne mogu a da Vam ne napomenem da obožavam ovog čoveka koji ima zavidnu biografiju i koji je toliko toga lepog učinio za Grac, ali o tome ćemo nešto kasnije. Pa da počnemo.
1.Deo
07.01.2012
              U ranim jutarnjim, Božićnim, satima otac i ja smo seli u automobil i polako pošli put Graca. U samom startu smo se odlučili da idemo preko Madjarske. Te smo tako počevši od Zaječara preko Paraćina, Beograda, Novog Sada i Subotice stigli i u prvi madjarski grad, Szeged. Ono što me je odmah oduševilo jesu izuzetno čisti i jako kvalitetni putevi, čisti bedemi pokraj puta i jako, jako kulturne autobuske stanice koje podsećaju na male kućice od drveta sa velikim prozorom iz koga će te jasno videti vaš autobus i u lošim vremensim uslovima (kiša, sneg, smetovi) ćete ostati suvi i pristojni. Vozeći se kroz Madjarsku možete bez ikakve navigacije ukoliko znate do kog grada idete, jer su im saobraćani znaci jako uredno i često postavljani. Dalje smo prolazili kroz Baju i Szekszard, Dunajvaroš, Szekesfehervar, Vesprem i konačno Grac. Ne mogu da nastavim dalje a da vam ne kažem da je za mene Vesprem najlepši madjarski grad. Tu smo kupili malo madjarskih specijaliteta poput vina, suvog mesa, turšije i sl. i nastavili do Grac-a.
               Grac, na prvi pogled veliki grad sa jako lepim i čistim ulicama, urednim parkovima i mnogo katoličkih crkvi. Svoj obilazak grada započeo sam svakako od centra grada ili Hauptplatz-a. Centar Graca je isprepletan tramvajskim, trolejbuskim i autobuskim linijama. U centru je glavna ulica koja nosi istoimeni naziv i u kojoj su smešteni brojne prodavnice, butici, restorani i nekoliko jako značajnih crkvi i verskih objekata, sve naravno u autentičnom zapadno evropskom stilu gradnje. Tu su još i gradski parlament i brojne druge socijalno-političke ustanove.
Centar Graca - Hauptplatz
Gradski parlament na Hauptplatzu
Hauptplatz je izgrađen još u srednjem veku i otada je središte života u Gracu. Osim prekrasne većnice ili gradskog parlamenta, gradom dominira i fontana sa spomenikom nadvojvodi Ivanu ili štajarskom princu kako su ga često zvali. Okružen je sa četiri žene koje simbolizuju četiri reke, Muru, Dravu, Enns i Sann.
Fontana i spomenik nadvojvodi Ivanu
 Zanimljivo je i to da je Hauptplatz bio korišćen i za služenje kazni, bolje rečeno - Javno sramoćenje. U tom dobu bi ljude zarad i najsitnijih prekršaja zaključali u kavez ili ih terali da jašu -drvenog magarca- i takvo se sramoćenje sprovodilo sve do kraja XVIII veka.

 Kroz sam centar grada protiče reka Mura na kojoj su dosetljivi austrijanci izgradili najpoznatiji kafić na vodi u Evropi i napravili od toga pravu turističku atrakciju-Murinsel. Kafić je izgradjen u čast proglašenja Graca za grad kulture. Do kafića se može doći i sa leve, tradicionalne obale na kojoj dominira Schlossberg i desne obale Mure na kojoj dominira savremeni Kunsthaus. Kafić je sav od čelika i stakla i podseća na poluotvorenu školjku. Ovo ostrvo je u početku bilo privremeno i postojala je odluka da se 2003.god. proda, medjutim meštani su ga jako zavoleli i izglasano je da ostane usidreno u Gracu gde je i nastalo. Pogotovo je interesantno ako ga posmatrate noću kada svetli u raznoraznim bojama. Ono što ću vam odmah reći jeste to da kafić nije skup i da sa zadovoljstvom mozete sedeti unutra i posmatrati Grac. 
Kafić na reci Mur - Murinsel
Murinsel noću
Na samo par minuta od Hauptplatza nalazi se i Jakominiplatz. Ako sam rekao da je centar Graca isprepletan tramvajima, autobusima i šinobusima onda ću za Jakominiplatz reći da je centar svih gradskih prevoza. Ukoliko vam je potreban gradski prevoz sigurno je da će te doći na Jakominiplatz i nećete pogrešiti jer se sav gradski prevoz ovde završava i počinje. Ovde možete posetiti i neke jako ne-karakteristične prodavnice i restorane koji nekako odskaču od onih koji su karakteristični za Austriju. To su razne kineske radnje, 1e shop ili na namačkom (Aine euro šop), gde možete kupiti jako kvalitetne ramove za slike, notese, mirišljave svećice, futrole za mobilne telefone i sl. za samo 1e, McDonalds i druge.
Jakominiplatz
Ono što je takodje jako blizu Jakominiplatza a još bliže Hauptplatzu jeste Schlossberg. Schlossberg je tvrdjava ili kako neki vole da kažu, dvorac, na istoimenom brdu koje se uzdiže u samom centru Graca. Svakako da predstavlja jednu od značajnijih turističkih destinacija Graca i pravo oduševljenje za turiste. Do vrha Schlossberga i same tvrdjave se može doći na četiri načina. 
-stepenicama
-stazom za pešake
-vozićem čija vožnja se naplaćuje od 1,5-2e zavisno od tipa karte
-Liftom koji nikako nije preporučljiv za klaustrofobične osobe jer prolazi kroz sredinu brda od podnožja do vrha.
Pogled na Schlossberg i stepenice koje vode do vrha


Vozić koji vodi do schlossberg-a
 Sam Schlossberg jako podseća na Petrovoradinsku tvrdjavu jer je izgradjen na brdu i sastoji se od ogromnog sata i tvrdjave. Nije ni čudo, jer su Petrovoradinsku tvrdjavu izgradili baš Austro-ugari, kao i Schlossberg. I ovde su austrijanci izgradili dva kafića koja su dosta skupa i za čiju posetu morate prethodno rezervisati telefonom svoje mesto jer su gotovo uvek puni. A takodje i jedan samouslužni i jedan luksuzni restoran. Ovde možete kupiti i brojne suvenire, razglednice, karte, mape i sl.
Ja ispred sata na schlossberg-u
Schlossberg u bukvalnom prevodu znači -Dvorac Planina- što on zaista i jeste. Ono što je jako zanimljivo je to da od svog nastanka pa sve do svog delimičnog rušenja ovaj dvorac nije nikada bio okupiran. Srušen je samo delimično i to od strane Napoleonovih snaga 1809.god. Sat na Schlossbergu ili clock tower na engleskom odnosno Uhrturm na nemačkom, je postao ikona grada. Kroz svoju istoriju malo je menjao svoj oblik jer je prvobitni Uhrturm bio sagradjen još u XIII veku da bi svoj sadašnji izgled dobio još u XVIII veku. U njemu se nalaze tri zvona. Najstarije je još iz XIII veka i otkucava sate. Drugo zvono je u prošlosti upozoravalo na požare i označavalo uzbunu. Dok je treće zvonilo tokom smaknuća a kasnije i za upozoravanje skitnica za napuštanje kompleksa radi zaključavanja.           
Tu se nalazi i bunar koji je najdublji bunar koji sam ja ikada video, dubok neverovatnih 94m. Studenti i meštani često posećuju Schlossberg jer baš ovde uspevaju da pronadju mir za čitanje, učenje kao i beg od svakodnevnih problema i obaveza. Sa prelepim parkićima i brojnim klupicama pruža pravo uživanje.
Bunar na schlossberg-u

 Odavde se vidi velelepna tvrdjava na kojoj se još uvek nalaze topovi koji su nekada štitili grad od napada.   

Tvrdjava na Schlossberg-u
 Ovaj prekrasni dvorac se može pohvaliti i velikim amfiteatrom koji danas služi kao pozornica za održavanje mnogih kulturnih skupova, manifestacija, koncerata i drugo.
Amfiteatar na Schlossberg-u
                
Od skora je Schlossberg postao jako zanimljiv i budućim bračnim parovima jer ovde mogu ovekovečiti svoju ljubav fotografijama čija pozadina je ukrašena prelepim motivima ovog lokaliteta.
Mladenci :)
Austrijanci ne bi bili ono što jesu kada ne bi napravili "jos nešto" kao izvor dodatne zarade. Te stoga oni koji uživaju posmatrajući prelep pogled na Grac koji se odavde pruža, a opet žele da zavire u neke detalje, mogu to učiniti sa ovim durbinima. Gledanje kroz ovaj durbin za samo 60sec košta 2e ali moram da priznam da vredi svaki cent jer su fantastično podešeni a isto tako i na pravom mestu postavljeni.
Doduše durbini su malo nepristupačni za visoke ljude poput mene. Hehe
Topovi koji su svojevremeno štitili grad


Fantastičan pogled na grad u zimskom periodu


Parkovi koji su prelepi i u januaru.
Ono što je takodje bilo pravo uživanje za mene jeste i poseta Kunsthaus-u. On predstavlja muzej moderne umetnosti. Meštani ga često nazivaju prijateljski vanzemaljac zbog svog nevernovatno modernog izgleda. Sagradjen je 2003.god. u znak proslave priznanja koje je Grac dobio povodom proglašenja za "Evropski grad kulture". Sazidan je na desnoj obali Mure, taman na mestu gde je doneo novu živost gradu. Muzej je dočekan sa ogromnom dozom skeptizma, jer se nalazi baš u delu gde je okolina tipično baroknog stila gradnje. Ipak na tom mestu je pre njega podignuta takodje jedna jako neobična gradjevina. Naime, muzej Kunsthaus se naslanja na "Željeznu kuću" odnosno Eisernes Haus, jednu od prvih zgrada od livenog gvoždja u Evropi.
Muzej su kasnije meštani prihvatili sa velikim oduševljenjem jer je pridobijajući finalni izgled postajao sve zanimljiviji i interesantniji. Danas on nema stalnu muzejsku postavu, već se jako često menjaju izložbe u izložbenom prostoru.
Kunsthaus fotografisan sa schlossberg-a
Sam oblik ovog Alien-a, kako ga još nazivaju, ima jako čudan dizajn. Primetićete da ima neke "pipke" i da su svi sem jednog usmereni ka severu. Svaki od njih ima specijalno uvećavajuće staklo te pruža fantastičan pogled na nebo i dovodi svetlost u muzej. Medjutim, baš taj jedan "pipak" usmeren je ka tradicinalnom Uhrturm-u ili satu na Schlossbergu, sto ovom muzeju daje deo tradicionalizma.
Ulaznice za ovaj muzej se kreću od 2-8e zavisnosti od kategorije karte, ali moram da napomenem da ne smete žaliti novac jer su postavke u muzeju uvek jako zanimljive.

Pogled na muzej sa desne obale reke Mur je jako primamljiv. Naime na ovoj izbocini elipsastog oblika, dosetljivi austrijanci su ugradili LED osvetljenje, te tako ako prolazite noću pored Kunsthausa moći ćete da čujete zvuke popularne electro muzike i vidite LED rasvetu u ritmu muzike, nešto slično ekvilajzeru.

Tradicionalni Schlossberg i moderni Kunsthaus, pored Murinsela, spaja i skoronastali most ljubavi. Nešto poput onog u Vrnjačkoj banji. Naime most je jako prometan a prilikom izgradnje Kunsthaus-a su ga ogradili žičanom mrežom samo privremeno. Medjutim kako su ljudi počeli da zaključavaju katance za ogradu mosta, vlasti su odlučile da samo malo učvrste ogradu i ostave i ovu, danas već turističku atrakciju, kao nešto što grad još može da ponudi.
Most ljubavi u Grazu ispod koga protiče reka Mura
Pored svega ovoga, nikako nemojte propustiti priliku da posetite neke od najstarijih katoličkih crkvi u Gracu. Moj prvi ulazak ikada u katločku crkvu bio je baš ovde u Gracu.
Mariahilfer Kirche

Francizekankirhe

Ima ih još mnogo, mnogo, preko 30. Te stoga za one koji veruju u Boga i vole da obidju verska zdanja raznih kultura Grac će biti pravo uživanje.
Pored svega što grad nudi u mojoj januarskoj poseti Gracu odvezao sam se malo dalje od grada, na svega 30Km od Graca ka Mariboru postoji mesto Wildon. Baš tu se nalazi jos jedan Schloss ili dvorac, usko vezan za istoriju Austrije i Graca.
Pre ulaska u Wildon iz pravca Graca ka Mariboru, sa leve strane, postoji WildonerSee. To je malo veštačko jezero sa prelepim travnatim plažama i parkovima koje u vrelim letnjim danima služi za opuštanje meštanima Wildona. Pre tog jezera postoji i SchwartzSee nedaleko od samog Graca ali ga ja tada nisam obišao. WildonerSee je u januaru obično kompletno zaledjen pa u pravom smislu reči podseća na baletnu tačku na ledu "Labudovo jezero" a evo i zašto.
WildonerSee
Sa tog malog jezera se pruža pogled na kupolu dvorca odnosno Schloss-a Wildon


Pogled sa WildonerSee na Schloss Wildon

Schloss Wildon danas služi kao kulturološki objekat za prijem i održavanje raznih svečanosti, koncerta i sl.
Schloss Wildon


Putić od schloss-a do crkve u Wildon-u

Reč autora:
Eto toliko od mene u prvom delu opisa mojih putovanja i poseta Gracu i republici Steirmark. Uskoro stiže nova priča iz aprila 2012e u kojoj Vas čekaju sve ove destinacije i još, tehnički univerziteti na kojima je studirao Nikola Tesla, Herz Jesu Kirhe koja je najveća i najvisočija crkva u Gracu, najelitniji deo grada u kome žive najbogatiji, Schiler platz, deo grada Roseka house, stadion FC Schturm-a iz Graza čije je renoviranje donirao Arnold Schwarzenegger, rodno selo Schwarzeneggera, Thal kao i njegova rodna kuća, muzej, njegov golf teren sa detaljnim fotografijama. Zatim Freizeit park, jezero Thal, crkva od preko milion različitih boja i nijansi sazidana od prirodnih materijala kamen, staklo, drvo i delova zivotinja. Privatne ergele. Noćni život i jos mnogo toga. Ne propustite i sledeću priču o ovom fantastičnom delu Austrije.
Hvala Vam!
Adamović Nikola - Adam


1 comment: